Tegoroczna edycja „Narodowego Czytania” to już ósma odsłona ogólnopolskiej akcji mającej na celu promowanie największych arcydzieł literatury polskiej. W tym roku wydarzenie nad którym patronat objęła Para Prezydencka, odbyło się pod hasłem ”8 lektur na ósme Narodowe Czytanie” i przybliżało nowele takich autorów jak Konopnicka, Orzeszkowa, Prus, Reymont, Rzewuski, Sienkiewicz, Szulc i Żeromski.
Gminne „Narodowe Czytanie” 2019 odbyło się w poniedziałek 9 września w Mirocinie, gdzie w pięknej scenerii na placu szkolnym Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, Dyrektor Biblioteki Publicznej Marta Orzechowska-Haftek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Łukasz Mróz, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mirocinie Krystyna Serwańska, nauczycielka miejscowej szkoły Katarzyna Wiśniowska oraz uczennica Aleksandra Piątek czytali „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej. Nowele pozytywistyczne są nie łatwymi lekturami, tym bardziej należy podziwiać zainteresowanie z jakim uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy Mirocina wysłuchali obszerne fragmenty książki. Mamy nadzieję, że artystyczne dekoracje i autorska interpretacja narratorów zachęcą słuchaczy do sięgnięcia po inne pozycje z listy lektur tegorocznego „Narodowego Czytania”.
Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu.