Dzisiaj, w Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce miało miejsce wyjątkowe spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Łagożnym, który jako pierwszy i dotąd jedyny mieszkaniec Podkarpacia zdobył Koronę Ziemi.

Rozpoczynając to niezwykłe spotkanie Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec podziękował Łukaszowi Łagożnemu  za przybycie do naszej Gminy i chęć podzielenia się swoją wiedzą oraz osiągnięciami.  Następnie Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Łukasz Mróz przedstawił sylwetkę tego wyjątkowego  podróżnika, himalaisty, miłośnika gór oraz autora książek: „Jak długa jest noc” i „Przepraszam za marzenia”.
Podróżnik opowiadał o tym, jak zaczęła się jego przygoda z górami oraz o tym, jak przez dziesięć lat realizował swój autorski projekt Podkarpacka Korona Ziemi, zakładający zdobycie wszystkich,  dziewięciu najwyższych szczytów na poszczególnych kontynentach.
Na swoim wspinaczkowym koncie ma już: szczyt Elbrus (5642 m n.p.m.), Aconcagua (6962 m n.p.m.) i Mont Blanc (4807 m n.p.m.). Zdobył również  najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali, znany jako McKinley (6194 m n.p.m.). Wyszedł na Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), Chan Tengri (7010 m n.p.m.) i  Pik Lenina (7134 m n.p.m.). Wspiął się na najwyższy szczyt Australii i Oceanii Górę Kościuszki (2230 m n.p.m.). A W 2018 jako pierwszy mieszkaniec Podkarpacia stanął na szczycie Ziemi – Mount Everest (8848 m n.p.m.). W grudniu 2019 r. zdobył położony na Antarktydzie Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.), zdobywając tym samym całą Koronę Ziemi.

Podczas podróżniczej prelekcji opowiadał o swoich wyprawach, a każą historię ilustrował pięknymi zdjęciami oraz filmami dokumentującymi te osiągnięcia.
Na koniec Łukasz Łagożny wyczerpująco odpowiadał na zadane mu pytania oraz rozdawał autografy.