W niedzielę, 1 marca w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gminie Przeworsk odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych  „Tropem Wilczym” VI edycja Pamięci Braci Cieślów i Braci Olejarków.

Tegoroczne wydarzenie zorganizowane przez Wójta Gminy Przeworsk oraz Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku objął Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Partnerami Biegu byli: Ochotnicza Straż Pożarn Gminy Przeworsk, 1 Przeworska Drużyna Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej,  Przeworskie Koło Turystyki Rowerowej „Via Carpatia” oraz Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Oficjalnego otwarcia Biegu „Tropem Wilczym” dokonał Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec. Gospodarz Gminy odczytał list, napisany do uczestników przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Do wszystkich zgromadzonych list skierował również Starosta Przeworski Bogusław Urban, który odczytała Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa – Jedynak. Głos zabrał także Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Łukasz Mróz.

Uczestnikom, zaproponowano dwie trasy. Bardziej doświadczeni biegacze mogli rywalizować na dystansie 9 kilometrów, który rozpoczynał się w rodzinnej miejscowości braci Olejarków w Grzęsce, przy budynku Wiejskiego Domu Kultury, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica oraz ekspozycja poświęcona ks. dziek. Antoniemu Olejarce i kpt. Stanisławowi Olejarce. Trasa prowadziła obok domu Tadeusza i Edwarda Cieślów ze Studziana, na metę usytuowaną na przeworskim rynku.

Krótszy, dystans wynoszący 1963 m również miał charakter symboliczny, nawiązywał bowiem do roku śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka pseud. „Lalka”, który został zamordowany przez władze komunistyczne w 1963 roku. Trasa wiodła wokół przeworskiego Ratusza.

Jako pierwsi wystartowali sprzed Wiejskiego Domu Kultury w Grzęsce biegacze, którzy wybrali trasę główną, czyli 9 kilometrów. Dalsza część tego patriotycznego wydarzenia odbyła się przy Ratuszu w Przeworsku, gdzie łączyły się obie trasy. Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Polski oraz krótkiej rozgrzece wysartowali zawodnicy, którzy wybrali syboliczną trasę.  Podobnie jak w ubiegłych latach Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” cieszył się dużą popularnością, wzięło w nim ponad 200 biegaczy. Najstarszy uczestnik miał 70 lata, zaś najmłodszy 4 miesiące i pokonał trasę w wózku ze swoimi rodzicami. Każdy z biegaczy otrzymał pakiet startowy z koszulką, na której widniały portrety Żołnierzy Wyklętych oraz medal.
Wszystkim gratulujemy startu i ukończenia biegu!

Oficjalne wyniki Biegu:

Dystans 1963 m – Kobiety:

I miejsce – KOKOSZKA Katarzyna/ Przeworsk (Przeworska Grupa Biegowa)

II miejsce – BESTER Monika/ Kosina (Bester Sklejki Running Team)

III miejsce – SOLIŃSKA Magdalena/ Jankowice

Dystans 1963 m – Mężczyźni:

I miejsce – OLEKSY Przemysław/ Rzeszów (Rzeszowskie Gazele i Gepardy)

II miejsce – HARTLEB Dawid/ Sieniawa (Sieniawa-10BKPANC)

III miejsce – HASIAK Maciej/ Hucisko (Stalowowolski Klub Biegacza)

Dystans 9 km – Kobiety:

I miejsce – CIUPIŃSKA Magdalena/ Wólka Pełkińska

II miejsce – LEŚNICKA Agnieszka/ Przeworsk (UKS Azymut Dębów/ I LO Przeworsk)