W dniach 22-23 lipca odbyły się na terenie Gminy Przeworsk – I Regionalne Dni Jakubowe na Podkarpackiej Drodze św. Jakuba Via Regia.

Organizatorem Dni Jakubowych był Wójt Gminy Przeworsk – Daniel Krawiec, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku oraz Bractwo św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego. Dni Jakubowe odbywały się pod Patronatem Honorowym J.E. ks. abp. Adama Szala – Metropolity Przemyskiego i Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Celem imprezy była promocja gminy i jej zabytków, popularyzacja wiedzy na temat Camino de Santiago – Drogi św. Jakuba, jako pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego przebiegającego przez nasz region, a także promocja sportu, zdrowego stylu życia w tym biegania, jazdy na rowerze i jazdy konnej.

W sobotę w godzinach rannych odbyły się Jakubowe Rajdy w tym rajd rowerowy i konny. Od Bazyliki pw. Ducha św. w Przeworsku wyruszył rajd rowerowy, który zabezpieczali członkowie Przeworskiego Koła Turystyki Rowerowej „Leliwa”, OSP z Mirocina i Nowosielec oraz Policja. W rajdzie wzięły udział również dzieci, najmłodsze miało 3 lata. W rajdzie konnym wzięło udział 12 członków Stowarzyszenia Miłośników Koni „Arabian”. Pokonali oni 25 km odcinek z Pawłosiowa do Nowosielec. Na mecie rajdu, przed kościołem pw. Marii Magdaleny w Nowosielcach na uczestników czekały pamiątkowe medale i dyplomy.

W Nowosielcach rozpoczął się również Bieg „po muszlę św. Jakuba” na dystansie 2 km, z czego 1 km po trasie Szlaku św. Jakuba. Wśród Kobiet najlepszą okazała się Joanna Tereszkiewicz z Chmielnika, II i III miejsce zajęły kolejno zawodniczki UKS Azymut Dębów Agnieszka Leśnicka i Aleksandra Orzechowska.

I miejsce w kat. Mężczyzn i złotą muszlę zdobył Maciej Tomaszewski z Pawłosiowa, II miejsce – Mateusz Buryło z Jarosławia i III miejsce zajął Michał Kruk z UKS Azymut Dębów.

Najmłodszym Zawodnikiem była 11-letnia Karolina Piestrak z Dębowa. Najstarszym zawodnikiem okazał się gość honorowy Dni Jakubowych – August Jakubik, który przebiegł cały dystans dopingując innych zawodników. Pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody wręczała Zastępca Wójta Gminy Przeworsk Agnieszka Bukowa-Jedynak, która sama wzięła udział w Jakubowym Rajdzie Rowerowym.

Łącznie, we wszystkich jakubowych rajdach oraz biegu wzięło udział blisko 100 uczestników z całego Podkarpacia. W Biegu wziął udział również Tim z Holandii, a podczas dekoracji zawodników do Nowosielec dotarł pielgrzym wędrujący Szlakiem św. Jakuba z Medyki do Krakowa.

O godz. 11:00 odbyła się Msza św. odpustowa przy kościele pw. Marii Magdaleny w Nowosielcach, w której wzięli udział uczestnicy Dni Jakubowych oraz w swoich pelerynach pielgrzymich – członkowie Bractwa św. Jakuba.

W godzinach popołudniowych, w Zespole Szkół w Nowosielcach odbyła się Sesja popularno-naukowa „Z progu własnego domu do Santiago de Compostela”. Sesję otworzył występ Chóru „Veritas”, który zaprezentował uczestnikom pieśni ludowe. Po wprowadzeniu historycznym przygotowanym przez Dyrektora GOK Łukasza Mroza swoimi wspomnieniami z pielgrzymki do Santiago de Compostela dzielili się goście specjalni Dni Jakubowych: August Jakubik – ultramaratończyk, który w ubiegłym roku przebiegł Szlak św. Jakuba w ciągu 43 dni z Rudy Śląskiej oraz Jakub Żak, który w 2015 r. przeszedł samotnie z gitarą Camino z Jawornika Polskiego. A do Santiago de Compostela to blisko 4000 km!

Na koniec Kapituła Bractwa św. Jakuba wręczyła specjalny dekret z tytułem Przyjaciela Podkarpackiej Drogi św. Jakuba za promocję i wspieranie działań na Szlaku: Danielowi Krawcowi – Wójtowi Gminy Przeworsk (w imieniu wójta dekret i statuetkę odebrała Teresa Wielgos – Sekretarz Gminy), Augustowi Jakubikowi oraz Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju Tuligłów – na ręce Prezes Anny Stec.

W niedzielę – II dzień Dni Jakubowych odbyła się pielgrzymka piesza z Przeworska do Łańcuta w ramach VI Niedzielnego Pielgrzymowania Podkarpacką Drogą św. Jakuba Via Regia. Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św. odprawianej w kaplicy Bożego Grobu w Bazylice pw. Ducha św. w Przeworsku. 46 pielgrzymów (m.in. z Przeworska, Przemyśla, Rzeszowa, Stalowej Woli, Leżajska, Krakowa i Gniezna) pod opieką duchową trzech kapłanów – ks. Kazimierza, o. Piotra i o. Pawła wyruszyło na szlak prowadzący dawną Drogą Królewską do Gwizdaja. Tam też na ul. Trakt Królewski, przy posesji Sołtysa Antoniego Palińskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia słupa kilometrowego „Santiago de Compostela 3964 km”. Sołtys, jako gospodarz miejsca zakopał specjalny dekret Bractwa św. Jakuba nadający tytuł „Punktu Przyjaznego Pielgrzymom” w tzw. „kapsule czasu” dla kolejnych pokoleń, natomiast Zastępca Wójta Gminy Przeworsk Agnieszka Bukowa-Jedynak dokonała wmurowania w słup specjalnej muszli ceramicznej. Po poświęceniu słupa kilometrowego przez ks. prof. Kazimierza Bełcha z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, odmówieniu litanii do św. Jakuba pielgrzymi ruszyli w dalszą drogę, zwiedzając m.in. kościół w Nowosielcach i Kosinie. Po dotarciu do Łańcuta uczestniczyli w Festynie z okazji św. Krzysztofa, który odbywał się w parafii pw. św. Michała Archanioła w Łańcucie. Pani Alfreda z Gniezna, która wyruszyła razem z pielgrzymką została na nocleg w Łańcucie, pragnąć kontynuować pielgrzymkę Szlakiem św. Jakuba do Tarnowa.

Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych kilometrów na Szlaku i Buen Camino – Dobrej Drogi!