2 maja w miejscowości Studzian odbyło się Gminne Święto Flagi Narodowej.
Festiwal „Biało-czerwone drogi do niepodległości” zainaugurował świętowanie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą Polską w naszej Gminie.
Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec.
W wydarzeniu udział wzięli: ks. Jakub Sieniawski, przedstawiciele władz samorządowych, Teresa Wielgos Sekretarz Gminy Przeworsk, Małgorzata Wilk Skarbnik Gminy Przeworsk, Barbara Oleksiewicz Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przeworsku, Sabina Południak Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Przeworsk, Marta Orzechowska- Haftek Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Łukasz Mróz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku, Władysława Szczepańska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Studzianie wraz z nauczycielami, Antoni Żyła Sołtys wsi oraz Monika Pieniążek miejscowa bibliotekarka.
Uroczystość uświetnili również druhowie OSP w Studzianie oraz harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Wydarzenie rozpoczęło się odegraniem hymnu państwowego oraz wciągnięciem flagi narodowej na maszt.
Następnie dzieci i młodzież na boisku sportowym wypuściły w powietrze biało-czerwone balony z niepodległościową kapsułą oraz utworzyły żywą flagę narodową, trzymając białe i czerwone kartki.
Kolejnym punktem wydarzenia był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Studzianie.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych oraz podsumowanie konkursu upamiętniająca 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniów z terenu Gminy Przeworsk. Odbył się również Biało-Czerwony Turniej Piłki Nożnej, którego zwycięzcą została drużyna Błyskawica Rozbórz. Na II miejscu uplasowała się drużyna Błękitni Grzęska. III miejsce zajęła drużyna Akademia Perfect z Przeworska, a IV drużyna ze Szkoły Podstawowej w Studzianie. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, na których czekały: animacje, gry i zabawy, malowanie buziek, pokaz baniek mydlanych, modelowanie balonów oraz gra terenowa.
Na wszystkich przybyłych czekał poczęstunek w biało-czerwonych barwach.
Świętowanie zakończyło się gawędą o Odzyskaniu Niepodległości i 100-leciu Harcerstwa Polskiego przy harcerskim ognisku.
Organizatorem Festiwalu był: Wójt Gminy Przeworsk we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Gminą Biblioteką Publiczną, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej Szkołą Podstawową w Studzianie oraz OSP w Studzianie.
Wydarzenie to było doskonałą okazją do prezentowania symboli narodowych oraz manifestowania dumy z biało-czerwonych barw.
Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z tego przedsięwzięcia, które pokazuje, że uroczystość patriotyczna może być wesoła, wzruszająca i sprawiać radość.