W niedzielę 19 sierpnia 2018 r. w Urzejowicach odbyły się Dożynki Gminne. Od południa starostowie Dożynek – Marta Pieniążek i Janusz Sikora zapraszali mieszkańców, jeżdżąc barwnym korowodem z motocyklistami i traktorami po wiosce. Następnie korowód z 12 wieńcami, Orkiestrą Dętą Gminy Przeworsk wyruszył do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja Biskupa w Urzejowicach.

O godz. 14:00 rozpoczęto Mszę św. w intencji Rolników z terenu Gminy Przeworsk  koncelebrowaną przez ks. prał. dr. Stanisława Szałankiewicza i proboszcza ks. Antoniego Łyko.

Dalsza część uroczystości dożynkowych odbywała się na stadionie LKS Urzejowice. Starostowie Dożynek przekazali na ręce Wójta Gminy Przeworsk Daniela Krawca chleb dożynkowy, który został podzielony i z wyrazem szacunku przekazany mieszkańcom i zaproszonym gościom. Gospodarz Gminy podziękował Rolnikom za ich ciężką pracę i trud włożony w uprawianie ziemi.

Po tradycyjnym obrzędzie dożynkowym i zabraniu głosu przez zaproszonych gości odbył się występ w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Urzejowicach wraz z młodymi wieńcarzami. Uzupełnił go śpiew przewodniczącej Koła – Elżbiety Gonciarz, która zaprezentowała „Kolorowe jarmarki” Maryli Rodowicz z autorskim tekstem.

Wystrzał z armaty przez nowopowstałą grupę rekonstrukcyjną – kosynierów z Ujeznej był wyraźnym akcentem z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Następnie wystąpił Samodzielny Oddział Chorągwi hetmana Jana Karola  Chodkiewicza Ziemi Jarosławskiej – Oddział z Zarzecza. Obie grupy rekonstrukcyjne można było odwiedzić w specjalnym obozie rycerskim, gdzie również nie brakowało atrakcji.

Występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Urzejowicach ukazał z kolei widzom „Jak powstaje chleb”. Na scenie różnego rodzaju tańce zaprezentował się Zespół  Tańca Ludowego w Urzejowicach, Szkoła Tańca Towarzyskiego „System Dance” z Przeworska i Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Sigma Dance w Hyżnem. Zaprezentowały się również zespoły śpiewacze z terenu gminy: Zespół Śpiewaczy „Grzęszczanie”, Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny i Zespół Śpiewaczy „Studzienczanki” ze Studziana.

Podczas Dożynek odbył się również Przegląd potraw regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich „o Złoty Garniec”. Każdy mógł spróbować domowych wypieków, regionalnych potraw. Wszystkie koła zostały wyróżnione przez Komisję Przeglądu, a przechodni Złoty Garniec został wręczony przez Wójta przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Studzianie. Tym samym zostało ogłoszone, że przyszłoroczne Dożynki Gminne odbędą się w tej miejscowości.

W programie nie zabrakło konkurencji dożynkowych: bieg z przeszkodami, „małżeńskie taczki”, rzut balem siana na odległość, szatkowanie kapusty na czas, slalom z kapustą i „kapuściane kręgle”.

Wieczór uatrakcyjnił występ kapeli Przeworskiej Kapeli Podwórkowej „Beka”, przy której bawiono się i tańczono. Gwiazda wieczoru – Markus P. dostarczył wszystkim niezapomnianych emocji. Zabawa taneczna odbyła się przy muzyce zespołu Silence.

Na dożynkach prezentowane były stoiska promocyjne ARiMR w Przeworsku, KRUS Przeworsk, ZUS Przeworsk, Związku Pszczelarstwa w Przeworsku, maszyn rolniczych firmy Wialan – sponsora dożynek, a także Oriflame i wystawców rękodzielniczych.

Organizatorzy pragną bardzo serdecznie podziękować wszystkim podmiotom i sponsorom, które włączyły w organizację dożynek.