W ramach „Wakacji z GOK 2018” odbyły się wycieczki krajoznawcze do ciekawych miejsc w naszym regionie, w których wzięły udział dzieci z terenu Gminy Przeworsk.

Pierwsza wycieczka odbyła się 14 sierpnia. Celem wyprawy były osobliwości przyrody oraz dziedzictwa kulturowego Bieszczad. Uczestnicy odwiedzili Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem wraz z muzeum przyrodniczym gdzie pani leśnik-edukator przedstawiła zwierzęta bieszczadzkich lasów. Niewątpliwie największą atrakcją było spotkanie z żubrami w zagrodzie pokazowej w Mucznem. Zwierzęta, żyjące wolno w Bieszczadach można było podziwiać wręcz na wyciągnięcie ręki. Młodzież odwiedziła również stację GOPR w Ustrzykach Górnych poznając zarazem pracę i obowiązki ratowników górskich oraz ich sprzęt ratowniczy. Po drodze uczestnicy zwiedzili również kościół w Czarnej – byłą cerkiew w której zachował się ikonostas. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie atrakcji turystycznych Ustrzyk Dolnych.

Druga wycieczka odbyła się 30 sierpnia na zakończenie wakacji. Blisko 50-osobowa grupa dzieci wyruszyła na Roztocze, gdzie odwiedziła rezerwat „Szumy nad Tanwią” i Zwierzyniec z kościołem na wodzie i siedzibą Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na zakończenie młodzież zwiedziła Zamość – z Rynkiem Wielkim wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Historię Bieszczad i Roztocza przedstawił młodzieży Łukasz Mróz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku, który jako przewodnik beskidzki pełnił rolę pilota i organizatora wycieczek.