3 marca 2019 r. w całej Polsce odbyła się VII edycja „Tropem Wilczym” – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku bieg odbył się w 365 miejscowościach w Polsce i na świecie. Do tej pięknej inicjatywy, której ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego przyłączyła się również Gmina Przeworsk. W niedzielne popołudnie ponad 200 biegaczy uczciło pamięć lokalnych Bohaterów Braci Cieślów, pochodzących ze Studziana i Braci Olejarków z Grzęski.

Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec.  Następnie Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku i Dyrektor Biegu Łukasz Mróz odczytał list, który do biegaczy wystosował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Słowa do uczestników list skierował również Starosta Przeworski Bogusław Urban, który odczytał Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Wiesław Bukowski. Bieg rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego.

Tegoroczna edycja biegu była wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy jedna z tras na dystansie
7,8 km rozpoczynała się w Grzęsce, przy Wiejskim Domu Kultury, gdzie dokładnie  tydzień wcześniej osłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona ks. dziek. Antoniemu Olejarce i kpt. Stanisławowi Olejarce pseud. „Oko”, a meta usytuowana została w Studzianie, rodzinnej miejscowości Żołnierzy Niezłomnych Tadeusza i Edwarda Cieślów.

Druga trasa o dystansie 1963 m zlokalizowana w Studzianie, również miała charakter symboliczny nawiązywała do daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek” (zamordowany w 1963 r.).  Prowadziła również wymownie koło domu rodzinnego Braci Cieslów.

Na mecie uczestników biegu pamiątkowymi medalami dekorowali: Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Wiesław Bukowski, Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, Dyrektor Centrum Usług Gminy Przeworsk Sabina Południak, Radny Gminy Przeworsk Antoni Żyła oraz harcerki 1 DH „Leśne Echo” w Gniewczynie im. Św. Królowej Jadwigi.

Na zakończenie na wszystkich czekała wojskowa grochówka.

Oficjalne wyniki biegu:

Dystans 1963 m – Kobiety:

I miejsce – Magda Ciupińska/Wólka Pełkińska (Tempo5 Przemyśl),

II miejsce – Aleksandra Orzechowska/Ostrów (UKS Azymut Dębów),

III miejsce – Kamila Kotlińska/Dębów (UKS Azymut Dębów).

Dystans 1963 m – Mężczyźni:

I miejsce –  Kamil Kawalerski/Łukawiec (ŁUKAWIEC),

II miejsce – Paweł Furman/Pruchnik (CWKSResovia Rzeszów),

III miejsce – Grzegorz Lenar/Gać.

Dystans 7 km – Kobiety:

I miejsce – Wioletta Szablan/Jarosław (Jarosławska Grupa Biegowa Sokół),

II miejsce – Beata Krawiec/ Grzęska (Przeworska Grupa Biegowa),

III miejsce – Dorota Szubart/ Łańcut (STS Jordan Wola Mała).

Dystans 7 km – Mężczyźni:

I miejsce – Marcin Kruba/Cieszacin Wielki (Jarosławska Grupa Biegowa Sokół),
II  miejsce – Mateusz Żorniak/Sieniawa (Mega Fason Sieniawa),

III miejsce – Stanisław Sarzyński/Łańcut.

Przyznano statuetki specjalnej kategorii: Statuetkę dla Najlepszej Zawodniczki Powiatu Przeworskiego na dystansie 1963 m otrzymała: Magda Ciupińska, zaś Statuetkę dla Najlepszego Zawodnika Powiatu Przeworskiego na dystansie 1963 m otrzymał: Kamil Kawalerski.

Statuetkę dla Najlepszej Zawodniczki Powiatu Przeworskiego na dystansie 7,8 km przyznano: Wiolettcie Szablan, zaś Statuetkę dla Najlepszego Zawodnika Powiatu Przeworskiego na dystansie 7,8 km przyznano: Marcinowi Kruba.

Najmłodszym zawodnikiem był 7-letni Mikołaj Mróz z Przeworska,
a najstarszym 68-letni Stanisław Hrymak z Lubaczowa.

Organizatorem ogólnopolskim inicjatywy Biegu Tropem Wilczym jest Fundacja Wolność
i Demokracja, a lokalni organizatorzy to: Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec oraz  Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku w partnerstwie Ochotniczą Strażą Pożarną Gminy Przeworsk, 1 Przeworską Drużyną Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej,  Przeworskim Kołem Turystyki Rowerowej „Via Carpatia” oraz Harcerskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu i zapraszamy za rok!

Materiał filmowy:

Fot. Justyna Solarz: