Już po raz dwudziesty w Ujeznej przywołano pamięć bohaterów, którzy w 1939 roku oddali życie za Ojczyznę.Podniosłą uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnympw. Matki Bożej Pocieszenia, koncelebrowana przez dziekana dekanatu Przeworsk II ks. prałata Zenona Ruchlewicza, proboszcza parafii ks. Kazimierza Jaremę oraz ks. prałata Stanisława Stęchłego.

Eucharystię poprzedził poruszający montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. Bezpośrednio po Mszy Św. została poświęcona tablica upamiętniająca 80. Rocznicę wybuchu II wojny światowej, której fundatorem jest mieszkaniec wsi Ujezna, Jan Wilk. Marmurowa tablica znajduje się po prawej stronie wejścia doXVIII – wiecznej kaplicy mszalnej Bożogrobców. Wyryte zostały na niej słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości oraz nie ma prawa do przyszłości ”.

Następnie  uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z Orkiestrą  Dętą Gminy Przeworsk z siedzibą w Świętoniowej, kompanią honorową 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. Brygady Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu , harcerzami 1Jarosławskiej Drużyny Harcerzy „POŚCIG” im. Króla Jana III Sobieskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, pocztami sztandarowymi,Odziałem Kosynierów w Ujeznejna cmentarz parafialny, gdzie odegrano i odśpiewano Hymn Państwowy.

Przy Grobie Nieznanych Żołnierzy w nastroju zadumy i refleksji uczczono pamięć poległych w czasie II wojny światowej. Odbyła się modlitwa za Poległych, odczytanoApel Pamięci, a Wojskowa Asysta Honorowa oddała salwę honorową.

Hołd obrońcom polskich granic, którzy na polu bitwy ponieśli najwyższą ofiarę oddali przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych, wojsko,  kombatanci, harcerze, społeczność wsi Ujezna oraz mieszkańcy Gminy.

W tym szczególnym miejscu przemówienie okolicznościowe wygłosił Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, w którym podkreślał, iż w Polsce pojęcie honoru i walki o wolność są najważniejsze. Nasi rodacy potrafili z wielkim heroizmem walczyćnie tylko w okupowanym przez zaborców kraju, ale także na wszystkich frontach wojny. Nie było chyba miejsca na świecie, gdzie nie byłaby przelewana polska krew.To właśnie dlatego dziś winni jesteśmy im modlitwę i pamięć.
Do uczestników tej pięknej inicjatywy list skierował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który odczytał asystent Jan Sołek.

Na  zakończenie tego patriotycznego wydarzenia poszczególne delegacje złożyły kwiaty.