Narodowe Święto Niepodległości dla wszystkich Polaków, rozsianych przez wiatr historii po całym świecie, ma znaczenie wyjątkowe. 11 listopada to data, która przypomina, że Polacy dla Ojczyzny zawsze byli zdolni do wielkich ofiar.

Celebrowanie Święta Niepodległości rozpoczęła Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Marii Magdaleny w Nowosielcach, której przewodniczył  ks. proboszcz Piotr Walasz.

W samo południe,  w pięknym, zabytkowym kościele zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu Chóru „Veritas” z Nowosielec. Do zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wyjątkowej akcji „Niepodległa do Hymnu”, w ramach której Polacy na całym świecie mogli zjednoczyć się i wspólnie zaśpiewać hymn narodowy włączyła się również Gmina Przeworsk wraz z Komendą Powiatowej Policji w Przeworsku oraz  Strażą Ochrony Kolei  w Przeworsku.

Po wspólnym odśpiewaniu czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego oddano hołd obrońcom wolności naszej Ojczyzny składając kwiaty pod Dębem Pamięci mjr. Karola Opitza zamordowanego w Katyniu.

Kolejnym punktem uroczystości był  IV Gminny Przegląd „Pieśni Patriotycznych”, który otworzył Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec. Gospodarz Gminy podkreślił, iż 11 listopada to doskonała okazja do tego, aby podziękować naszym przodkom, którzy ofiarowali swoje życie za niepodległość Polski.

Podczas tegorocznego przeglądu wystąpili soliści oraz zespoły wokalne, łącznie sześćdziesięciu uczestników, uczniów szkół podstawowych z naszej gminy. Młodzi artyści śpiewem wyrazili szacunek i wdzięczność dla tych, którzy walczyli i ginęli, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dla każdego Polaka dnia było wspólne zaśpiewanie przez wszystkich uczestników  pieśni I Brygady Legionów Polskich „My, Pierwsza Brygada”.