W dniu 6 września odbyła się uroczysta Msza św. w intencji pomordowanych w latach 1945-1946 w lesie Dębrzyna oraz ich oprawców.  Rokrocznie, sprawowana jest ona w pierwszą niedzielę września w miejscu kaźni, gromadząc licznie mieszkańców Świętoniowej, Grzęski i okolicznych miejscowości oraz władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Przeworsk Danielem Krawcem.

Tegoroczną Eucharystię koncelebrował ks. Tadeusz Musz, proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Zbaraskiej w Prałkowcach. Mszę św. uświetniła Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk, Chór „Veritas” z Nowosielec oraz schola parafialna z Świętoniowej.

Po Eucharystii  Wójt Gminy Przeworsk  Daniel Krawiec wraz z Zastępcą Wójta Teresą Wielgos oraz Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Łukaszem Mrozem złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym te wydarzenia.

Dopełnieniem  uroczystej Mszy była projekcja filmu reż. Pawliny Carlucci Sforzy „Wielki Strach”, która odbyła się w Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce.
Film dokumentalny, który  miał swoją premierę w maju na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym to wstrząsające świadectwo wydarzeń, o których do tej pory milczano, a które miały miejsce na Podkarpaciu tuż po II wojnie światowej. Dokument  ukazuje dramatyczne historie  o których opowiadają mieszkańcy pobliskich wiosek, dębrzyńskiego lasu.

Po projekcji, zebrani widzowie mieli możliwość spotkania i rozmowy z gościem specjalnym, reżyserem filmu  oraz jego głównymi bohaterami. Mimo, iż od tragicznych wydarzeń upłynęło już 75 lat film wzbudził bardzo wiele emocji i wywołał dyskusję.

Film możliwy był do obejrzenia dzięki uprzejmości Studia Munka-SFP.