Nadszedł czas na podsumowanie Jubileuszowego V Przeglądu „Pieśni Patriotyczne” zorganizowanego przez Wójta Gminy Przeworsk Daniela Krawca, Gminny Ośrodek Kultury
w Przeworsku, Parafię pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach, Szkołę Podstawową w Nowosielcach oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowosieleckiej.
Doroczny Przegląd, który miał na celu popularyzację pieśni patriotycznej wśród dzieci młodzieży, kształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej oraz postawy patriotycznej, budowanie szacunku do tradycji i dziedzictwa narodowego, a tym samym uczczenie Odzyskania Niepodległości przez Polskę w tym roku z uwagi na panującą pandemię przybrał formę online.
W przeglądzie udział wzięli soliści, dziecięce i młodzieżowe chóry oraz zespoły wokalne. Na stronie Gminy Przeworsk oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku zaprezentowanych zostało 30 utworów patriotycznych, w których wykonanie zaangażowało się blisko 70 młodych artystów.
Każdy z prezentowanych utworów ma swoją historię, ściśle powiązaną z dziejami Polski. Pieśni, te nasi przodkowie śpiewali w chwilach narodowych triumfów, jak również w momentach tragicznych.
Nagrodę Publiczności zdobył Zespół Wokalny „FORTE”, który wykonał utwór „Zrozumiesz wszystko”. Zespół w składzie: Justyna Jedynak, Magdalena Jedynak, Marta Mroczka
i Aleksandra Piątek reprezentował Szkołę Podstawową w Mirocinie.
Pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom Przeglądu talentu oraz ciężkiej pracy włożonej w przygotowanie prezentowanych utworów.
Dziękujemy także rodzicom, opiekunom artystycznym i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie młodych artystów, za dbałość zarówno o muzyczne aspekty występu, jak
i piękny, podkreślający wagę Przeglądu strój i patriotyczne akcenty.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się we wspólne świętowanie 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Nagrody oraz dyplomy będą możliwe do odebrania w Gminnym Ośrodku Kultury w Przeworsku oraz Bibliotece Publicznej Gminy Przeworsk z siedzibą w Urzejowicach w terminie od 7 grudnia do 11 grudnia 2020 roku.