W ramach cyklu spotkań ,,Niezwykłe życie zwykłych mieszkańców’’, prezentujemy państwu dzisiaj Panią Marię Filanowską i jej niezwykłą pasję – miłość do motyli.

Pani Maria jest mieszkanką wsi Świętoniowa, osobą niezwykle elokwentną i dysponującą ogromnym zasobem wiedzy z takich dziedzin jak historia czy ekologia. Posiada szereg zainteresowań i pasji, które ciągle rozwija i poszerza.
Jedną z nich jest obserwacja motyli. Na pytanie kto rozbudził w niej takie zainteresowania, bez wahania odpowiada że rodzice. Były to osoby, niezwykle wrażliwe na przyrodę oraz jej miłośnicy. Tata uczył Panią Marię obserwować przyrodę, pokazywał ptaki, owady oraz tropy zwierząt . Mama uczyła w polu nazw kwiatów, ziół i wskazywała, jakie mają one właściwości i zastosowanie dla życia i zdrowia człowieka.
Jednak to motyle stały się pasją, która towarzyszy Pani Marii już od kilku lat. Podpatrywanie motyli jest dla niej źródłem relaksu, wyciszenia oraz czasem ładowania akumulatorów. Pani Maria obserwuje motyle głównie w najbliższej okolicy oraz stworzonym przez siebie ogródku, który jest dla niej oazą spokoju. Organizuje także rodzinne wycieczki na których zdobywa nowe informacje dotyczące tych pięknych owadów. Swoje doświadczenia gromadzi we współpracy ze swoimi jak to nazywa ,,asystentami’’. Liczy się tutaj spostrzegawczość, refleks a także zachowanie odpowiedniej postawy , która wzbudzi zaufanie owadów.
Motyle nazywa ,,twardzielami’’ ponieważ, aby przetrwać, potrafią długo wytrzymać bez jedzenia. Są również mistrzami kamuflażu. Rankiem mają zamoczone od rosy skrzydełka dlatego są mniej ruchliwe. Kiedy wyschną w słońcu przylatują do ogródka naszej pasjonatki, aby się pożywić kwiatowym nektarem. Pani Maria doskonale wie jakie kwiaty, zioła oraz kwitnące krzewy wabią motyla. Wśród roślin i kwiatów przyjaznych motylom wymienia: malwy , liliowce, cynie, nagietki, floksy, maciejkę, niezapominajki , irysy, komosy, ostróżki, bez, budleje Dawida tzw. krzew motyli, a z ziół oregano, miętę. Miłośniczka motyli bardzo ubolewa nad tym, że trawniki oraz skwery są tak często koszone gdyż niszczy się wtedy rośliny polne, które uwielbiają motyle tj.: jasnota biała, przetacznik ożankowy, bluszczyk kurdybanek, stokrotki, mniszki lekarskie, bławatki, fiołki i rumianki. Jeśli te rośliny pojawią się w pobliżu naszego domostwa to zapewne będą one miejscem często odwiedzanym przez barwne owady.

Miłość do motyli uaktywniła się u Pani Marii pewnej słonecznej jesieni, kiedy rośliny były w największym rozkwicie. To właśnie jesienią motyle są najbardziej aktywne, intensywnie pobierają pokarm , aby nabrać sił do przetrwania zimy. Bardzo lubią ulegające fermentacji owoce, dlatego można je w ten sposób dokarmiać. Pobierają także sole mineralne z ziemi toteż często przesiadują na polnych drogach. Są owadami o niezwykłej inteligencji , wybierają do składania jajek te miejsca i rośliny, które zapewnią im doskonałe warunki do przejścia przez wszystkie stadia rozwojowe. Pani Maria potrafi fachowo i bezbłędnie , nazwać każdy gatunek napotkanego w okolicy motyla oraz opowiedzieć jakie są jego zwyczaje. Zaobserwowała ok. 30 gatunków motyli między innymi: rusałki, pazie, osadniki, bielinki, modraszki, fruczaki, czerwończyki i perłowce.
Swoją wiedzę dotyczącą tych przepięknych owadów, czerpie z własnych spostrzeżeń, czasopism, Internetu. Kontaktuje się także z innymi pasjonatami tej dziedziny.
Identyfikacja tych unoszących się w powietrzu stworzeń wymaga sporej wprawy. Jednak przy odrobinie wysiłku, obserwacje tych owadów mogą przynieść sporo satysfakcji.

Nasz bohaterka stara się żyć w zgodzie z naturą, a ekologia jest dla niej wielką wartością. Apeluje, aby uwrażliwiać młode pokolenie na tematy związane z ochroną przyrody i środowiska naturalnego.
Jej zdaniem, wszystko co naturalne jest piękne i daje człowiekowi wytchnienie, uspokaja oraz wycisza.

Podzielcie się z nami swoimi pasjami
#Niezwykłeżyciezwykłychmieszkańców