Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Jest to święto państwowe ustanowione z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a dzień 24 marca to data symboliczna. Tego dnia, 78 lat temu Niemcy zamordowali Józefa Ulmę z Markowej, jego ciężarną żonę Wiktorię, szóstkę małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.
Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy okazując swoje serce oraz współczucie, pomagali Żydom mordowanym przez niemieckich oprawców. Kierowali się Oni przede wszystkim wiarą, miłością bliźniego oraz przekonaniem, że życie ludzkie jest najwyższą wartością.
Mieszkańcy Urzejowic oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Przeworsk Danielem Krawcem oddali hołd wszystkim naszym rodakom, którzy narażając się na śmierć w różny sposób pomagali obywatelom narodowości żydowskiej. W kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa została odprawiona Msza Św., której przewodniczył ksiądz wikariusz Grzegorz Gładysz.
W tym dniu warto pamiętać o lokalnych bohaterach – mieszkańcach naszej Gminy, którzy swoją postawą dali świadectwo niezwykłej odwagi. Należy tutaj wspomnieć m. in. rodziny Stanisława i Marii Grocholskich oraz Walentego Nykla z Urzejowic.
Polacy, którzy z narażeniem własnego życia, a także życia swoich bliskich, ratowali Żydów w czasie II wojny światowej są wzorem odwagi i patriotyzmu. Pamiętajmy o ich heroicznej postawie, za którą wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę.
Szczególna pamięć o Polakach ratujących Żydów w okresie II wojny światowej zbiega się w tym roku z ważnymi okolicznościami. Pomagamy ponownie, tym razem uchodźcom z Ukrainy.