13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku oficjalnej informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Wiosną 1940 roku władze ZSRR podjęły decyzję o likwidacji polskich jeńców wojennych w bezwzględny sposób, z pogwałceniem podstawowych praw człowieka.

W wyniku stalinowskiego rozkazu wymordowano z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Polscy jeńcy wojenni ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

W 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej pamiętajmy o tych, którzy byli do końca wierni Polsce.