Misternie oplecione iglastymi gałązkami lub liśćmi kłokoczki ozdobione suszonymi albo papierowymi kwiatami, z dodatkiem kolorowych wstążek lub skromniejsze, zrobione z wierzbowych gałązek z puszystymi baziami palmy wielkanocne można podziwiać w Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce.
Palmy wielkanocne są nieodłącznym elementem Niedzieli Palmowej, przypadającej na tydzień przed Wielkanocną. Tradycja ta nawiązuje do triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy to gałązkami palmowymi tłum witał Jezusa.
Zwyczaj przygotowywania palm narodził się już w IV wieku we wschodnim chrześcijaństwie. Z czasem trafił też na Zachód – od XI wieku znajduje się w liturgii kościelnej. Wtedy też upowszechnił się w Polsce i jest pielęgnowany do dzisiaj. W zależności od regionu palmy wielkanocne wyglądają inaczej. Widać w nich zawsze wyraźne wpływy lokalnej sztuki ludowej.
W celu kultywowania tradycji i zaprezentowania wyjątkowych umiejętności twórczych, w naszej gminie, jak co roku odbył się „Przegląd Palm Wielkanocnych”. Organizatorami przedsięwzięcia są Wójt Gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku oraz Biblioteka Publiczna Gminy Przeworsk z siedzibą w Urzejowicach.
Podtrzymywanie pięknych zwyczajów i promowanie lokalnego folkloru jest nierozłącznie związane z działalnością Kół Gospodyń Wiejskich, ale także stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy. W tegorocznej edycji przeglądu, piękne palmy przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich w: Chałupkach, Grzęsce, Gorliczynie I, Gorliczynie II, Gwizdaju, Mirocinie, Nowosielcach, Rozborzu, Studzianie, Świętoniowej, Urzejowicach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Gorliczyna i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej.
Palmy nieznacznie różnią się wielkością, natomiast zgodnie z obyczajami charakterystycznymi dla regionu przeworskiego posiadają wspólne cechy. Bazą do ich wykonania pozostają naturalne materiały, w tym takie rośliny jak: bukszpan, bazie, jałowiec, cis, kłokoczka czy suche kwiaty. Każda z palm wyróżnia się sposobem zdobienia, najczęściej są to różnego rodzaju kwiaty wykonane z papieru, bibuły i krepiny, a także wstążki i kokardki.
Starannie przygotowane palmy wielkanocne wyróżniają się oryginalnym, własnoręcznym wykonaniem, a także różnorodnymi, barwnymi elementami.
Mimo oczywistych podobieństw, wszystkie palmy są wyjątkowymi kompozycjami, wykonanymi w duchu miejscowej tradycji. Ważna jest jednak pomysłowość i inwencja twórcza uczestników, która nigdy nie przestaje zaskakiwać. Palmy są co roku coraz ładniejsze, wykonane z niezwykłą precyzją, każda jest niepowtarzalna i wyjątkowa.
W tym roku, ze względu na trudną sytuację za naszą wschodnią granicą, w geście solidarności z narodem ukraińskim, przygotowane palmy posiadają akcenty i ozdoby w barwach narodowych Ukrainy. Motyw ukraińskiej i polskiej flagi wyróżnia palmę wykonaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rozborzu. Na uwagę zasługuje również kompozycja z gałązek drzewa iglastego otulona żółtymi i niebieskimi kwiatami, którą przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Grzęsce. W tym samym tonie swoją palmę przystroiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowosielcach.
Bardzo cieszymy się z tego, iż doroczny przegląd cieszył się tak dużym zainteresowaniem.
Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas, przyczyniając się do kultywowania tradycji ludowej związanej z obrzędami Świąt Wielkanocnych.