Bieg Tropem Wilczym w Gminie Przeworsk był częścią ogólnopolskiej akcji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Już od godz. 9.00 w budynku Urzędu Gminy w Przeworsku –trwało wydawanie koszulek, numerów startowych oraz chipów do pomiaru czasu uczestnikom biegu. Aura pogodowa sprzyjała, toteż wśród biegaczy panowała bardzo pozytywna atmosfera.

Rywalizacja, mająca na celu uczczenie bohaterów sprzed lat, odbyła się na dwóch dystansach: symbolicznych 1963 m i 9km. Wszyscy zarejestrowani na dystans 9 km ustawili się na linii startu o godzinie 12.00 przed Wiejskim Domem Kultury w Grzęsce. Zanim bieg się rozpoczął, głos zabrał Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec witając wszystkich zgromadzonych. Trasa przebiegała przez miejscowości Grzęska, Gwizdaj, Studzian i Przeworsk, gdzie usytuowana była meta. Tam też Przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa Jedynak, Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Wiesław Bukowski, Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, Zastępca Wójta Gminy Przeworsk Teresa Wielgos oraz Antoni Żyła Radny Rady Gminy Przeworsk w asyście harcerzy z Przeworskiego Szczepu Harcerskiego wręczali wbiegającym na linię mety pamiątkowe medale i dyplomy.

Każdy zawodnik startujący w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym otrzymał pamiątkową koszulkę, a na mecie medal, dyplom i posiłek regeneracyjny. Na zwycięzców czekały dodatkowo statuetki oraz nagrody rzeczowe.

Łącznie 186 zawodników pobiegło Tropem Wilczym… pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najmłodszym biegaczem zawodów był 2 letni Jakub Mróz, a najstarszym biegaczem 73 letni Stanisław Hrymak.

 

Na dystansie 9 km najlepsi okazali się:

w kategorii mężczyźni:

I miejsce – Bartosz Ceberak – czas 31:09

II miejsce – Marcin Kuźniar – czas 32:26

III miejsce – Piotr Lenar – czas 33:22

w kategorii kobiety:

I miejsce – Marzena Kałamarz – czas 40:05

II miejsce – Pulina Lis – czas 42:43

III miejsce – Justyna Owsiak – czas 43:06

 

Na dystansie 1963 m pierwsi na mecie byli:

w kategorii mężczyźni:

I miejsce – Kamil Hałoń – czas 06:23

II miejsce – Dariusz Jankowski – czas 06:52

III miejsce – Grzegorz Lenar – czas 06:53

w kategorii kobiety:

I miejsce – Patrycja Kiełb – czas 08:05

II miejsce – Wiktoria Kiełb – czas 08:38

III miejsce – Dominika Lorenc – czas 08:57

To bardzo ciekawa forma uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, która wzbudziła zainteresowanie nie tylko mieszkańców Gminy Przeworsk ale i z okolicznych miejscowości. Bieg ten, był także wspaniałą okazją do integracji, ruchu na świeżym powietrzu, upowszechnienia i przybliżenia uczestnikom wartości niepodległościowych, postaw patriotycznych, a także przybliżenia wiedzy na temat historii regionalnej.

Organizatorem tegorocznego biegu był Wójt Gminy Przeworsk oraz Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku. Partnerami natomiast Burmistrz Miasta Przeworska, Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Przeworski Szczep Harcerski oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Przeworsk.