Po raz siódmy w naszej Gminie świętujemy dzisiaj uroczystość Objawienia Pańskiego, wędrując wspólnie z Mędrcami do Stajenki. W tym roku Orszakowi Trzech Króli towarzyszyło hasło „W Jasełkach leży”.
Orszak w kolorze niebieskim z Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej z królem Afrykańskim Baltazarem wyruszył z parkingu przy LKS „Błękitni Grzęska” .
Orszak w kolorze zielonym z Parafii pw. Św. Józefa Sebastiana Pelczara Przeworsk-Gorliczyna z królem Azjatyckim Melchiorem wyruszył z parkingu przy Kapliczce Rogatej. Trzeci orszak w kolorze czerwonym z Parafii Podwyższenia Św. Krzyża w Grzęsce na czele z królem Europejskim Kacprem wyruszył z parkingu przy Szkole Podstawowej w Grzęsce.
Barwne korowody kolędników wraz z Trzema Królami dotarły do Stajenki, na plac przed Kaplicą, gdzie wraz z uczestnikami oddali pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi. W postać Maryi wcieliła się Pani Bernadeta Hala, a w rolę Józefa Paweł Pieniążek. Wydarzenie otworzył Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, który podkreślił, że uroczystość jest bardzo dobrą okazja, by integrować miejscową społeczność i przekazywać najmłodszym przywiązanie do tradycji. Wszystkich przybyłych na wspólne świętowanie przywitała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Justyna Solarz. Następnie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Grzęsce przedstawiła niezwykłe widowisko Jasełka.
W pobliżu Stajenki usytuowana była żywa szopka, w której można było zobaczyć różnorodne zwierzęta takie jak lamy, alpaki, osła, kucyki, cielaki, owce, kozy, a także kury, króliki, gołębie, wiewiórkę oraz pawia. Były one niewątpliwą atrakcję dla najmłodszych uczestników korowodu.
O godz. 14.00 rozpoczęła się koncelebrowana uroczysta msza święta, którą odprawili ks. Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Grzęsce Kazimierz Jurczak, ks. Jakub Sieniawski z Parafii pw. Św. Józefa Sebastiana Pelczara Przeworsk-Gorliczyna oraz ks. Damian Ołowiańczyk z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk oraz Zespół wokalno-instrumentalny „Bella Voce” ze Studziana.
Następnie odbyło się wspólne kolędowanie przy ognisku nie zabrakło również poczęstunku grochówką wojskową, herbatą i rozgrzewającym grzańcem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na dzisiejszym wydarzeniu oraz osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego Orszaku.
Fot. Katarzyna Bundyra