W weekend 21-22 lipca 2018 r. już po raz drugi odbyły się Regionalne Dni Jakubowe na Podkarpackiej Drodze św. Jakuba Via Regia.

Organizatorem Dni Jakubowych był Wójt Gminy Przeworsk – Daniel Krawiec, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku, Bractwo św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego oraz Stowarzyszenie Vive w Krzemienicy. Patronatem Honorowym imprezę objął J.E. ks. abp. Adam Szal – Metropolita Przemyskie i Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Celem imprezy była promocja gminy i jej zabytków, popularyzacja wiedzy na temat Camino de Santiago – Drogi św. Jakuba, jako pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego przebiegającego przez nasz region, a także promocja sportu, zdrowego stylu życia w tym biegania i jazdy na rowerze.

II Regionalne Dni Jakubowe rozpoczęły się o 8:00, Mszą św. odprawioną w kaplicy Bożego  Grobu w Bazylice kolegiackiej pw. Ducha św. w Przeworsku. Bezpośrednio po niej grupa 40 pielgrzymów prowadzona przez Łukasza Mroza – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku wyruszyła na kolejny etap pielgrzymowania Podkarpacką Drogą św. Jakuba biegnącą wzdłuż dawnego Traktu Królewskiego przez Gwizdaj do Nowosielec. Tam też zwiedzili zabytkowy kościół pw. św. Marii Magdaleny oprowadzani przez ks. proboszcza Piotra Walasza oraz skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowosielcach i rodzin pielgrzymów. W godzinach popołudniowych pielgrzymi dotarli do Łańcuta, gdzie w kościele pw. św. Michała Archanioła, po odmówieniu litanii do św. Jakuba Starszego Apostoła zakończyli etap wędrówki Szlakiem św. Jakuba.

W godzinach popołudniowych od Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku wyruszył rajd rowerowy, który zabezpieczali członkowie Przeworskiego Koła Turystyki Rowerowej „Via Carpatia”, strażacy OSP Gminy Przeworsk oraz Policja. Na czele rajdu wyruszyła również Zastępca Wójta Gminy Przeworsk – Agnieszka Bukowa-Jedynak. W rajdzie wzięły udział również dzieci. W Nowosielcach rozpoczął się Bieg „po muszlę św. Jakuba” na dystansie 2 km, z czego 1 km po trasie Szlaku. Na mecie rajdu i biegu, przed kościołem pw. Marii Magdaleny w Nowosielcach na uczestników czekały pamiątkowe medale z muszlą św. Jakuba i dyplomy.

Podczas Biegu, najlepszą okazała się zawodniczka UKS „Azymut Dębów” – Agnieszka Leśnicka. II i III miejsce zajęły zawodniczki z Zarzecza, kolejno Dorota Goraj-Przybylska i Natalia Płocica.

I miejsce w kat. Mężczyzn zdobył Maciej Tomaszewski z Pawłosiowa, II miejsce – Michał Kruk z UKS „Azymut Dębów”i III miejsce – Adrian Walat z Rzeszowa, który biegł ze swoją rodziną.

Najmłodszym Zawodnikiem była 7-letnia Julia Orzechowska z Urzejowic. Najstarszym zawodnikiem okazał się Roman Kruk pochodzący ze Studziana.

Łącznie, w rajdzie i biegu wzięło udział blisko 100 uczestników z całego Podkarpacia.

Ważnym punktem programu była rekonstrukcja historyczna „Victoria Nowosielecka” przedstawiająca bohaterską obronę Nowosielec przed Tatarami, pod dowództwem Wójta Michała Pyrza w 1624 r. Rekonstrukcję przygotowała Mazowiecka Chorągiew Husarska im. Jana Karola Chodkiewicza – oddział z Zarzecza oraz rekonstruktorzy z Zamościa. W rolę obrońców Nowosielec wcielili się również mieszkańcy Nowosielec – dzieci oraz Sołtys Marta Wojnar.

Całość obserwowała rzesza widzów, mieszkańców Nowosielec i regionu oraz grupy Słowaków biorących udział w projekcie „Via Reginae” wraz z Zbigniewem Możdżeniem – Prezesem Fundacji Dróg Kulturowych.

W przerwie rekonstrukcji odbyła się dekoracja najlepszych zawodników w Biegu. Pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody wręczył zawodnikom Wójt Gminy Przeworsk – Daniel Krawiec oraz Burmistrz Miasta Świdnika na Słowacji – JánHolodňák.

Obrona Nowosielec zakończyła się tak jak 376 lat temu, bohaterskim odparciem Tatarów. Victorię obwieścił wszystkim Lajkonik, który w takt muzyki „Lajkoniku laj, laj”, odegranej przez Orkiestrę Dętą Gminy Przeworsk, poprowadził pochód pod Kopiec Michała Pyrza. Tam też przy salwie honorowej wykonanej przez grupę rekonstrukcyjną, Wójt Daniel Krawiec złożył kwiaty nawiązując tym samym do roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

W niedzielę 22 lipca, Dni Jakubowe rozpoczęły się kolejnym etapem Niedzielnego Pielgrzymowania Podkarpacką Drogą św. Jakuba Via Regia z Łańcuta do Krzemienicy. W pielgrzymce wziął udział Wójt Gminy Przeworsk – Daniel Krawiec, członkowie Bractwa św. Jakuba w Przeworsku i Więcławic Starych oraz pielgrzymi z całego regionu. Po dotarciu do Krzemienicy został odsłonięty słup kilometrowy wskazujący drogę do Santiago de Compostela i odprawiona została Msza św. w kościele filialnym pw. św. Jakuba Starszego Apostoła. Po niej odbyło się zwiedzanie zabytkowego kościoła i sesja naukowa
z prezentacją dra Franciszka Mroza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie nt. „Droga św. Jakuba, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”. Całość zakończyła się występem „Wesela Krzemienickiego” oraz spotkaniem bractw, stowarzyszeń i pielgrzymów Drogi św. Jakuba.