100 lat temu, 18 maja 1920 roku wszystko się zaczęło. „Na naszej polskiej ziemi przyszedł na świat człowiek, którego życie okazało się wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata. Temu człowiekowi było na imię Karol. Karol Wojtyła. Od 16 października 1978 roku Karol Wojtyła przybrał nowe imię Jana Pawła II”. Słowa Kardynała Stanisława Dziwisza nabierają szczególnego znaczenia, zwłaszcza dzisiaj, kiedy to obchodzimy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Dla nas rodaków Świętego Jana Pawła II jest to szczególny czas dziękczynienia za dar życia i posługę Wielkiego Pasterza Kościoła.   Nasz ukochany Ojciec Święty był wspaniałym człowiekiem, który zapisał się w historii i sercach Polaków.

Z okazji tej wyjątkowej rocznicy Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku oraz Szkoła Podstawowa w Chałupkach, która nosi imię Jan Paweł II serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy plenerowej „Karol Wojtyła. Narodziny” w stulecie urodzin Jana Pawła II.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego narodziny rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata.

Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia. Wystawę poświęconą życiu naszego Wielkiego Rodaka przygotowało warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II. Wystawa jest możliwa do obejrzenia przy Szkole Podstawowej w Chałupkach do 31 maja, a następnie będzie prezentowana w kolejnych miejscowościach naszej gminy.

W Szkole Podstawowej w Chałupkach z okazji rocznicy 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka powstała izba pamięci Świętego Jana Pawła II, w której znajdują się cenne pamiątki, rzeczy osobiste, obrazy, pamiątkowe medale oraz książki i albumy. Szczególne miejsce zajmują w niej relikwie Ojca Świętego. Izba pamięci poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II zostanie uroczyście otwarta po ustaniu pandemii koronawirusa.
Cześć Ojcu Świętemu oddała również młodzież szkolna mieszkająca w naszej gminie, tworząc piękne plakaty w ramach konkursu plastycznego „Jan Paweł II – Święty, który kochał ludzi”. Z wykonanych prac została utworzona wirtualna ekspozycja, którą można podziwiać na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku.

Świętujmy razem to niezwykłe stulecie! Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy plenerowej oraz wirtualnej galerii prac.